چگونه یک اثر هنری می‌تواند دیسکورس طبقه‌ی حاکم در باره کشتار کارگران را برملا کند

لینک کوتاه: https://wp.me/paiHc5-pf

مستند (به معدنچیان از نزدیک شلیک می‌شود)  MINERS SHOT DOWN ساخته RehadDesai کارگردان چپ در باره کشتار معدنچیان آفریقای جنوبی است که 16 اوت 2012  در محوطه شرکت بریتانیایی لان مین اتفاق افتاد.این مستند توانست دیسکورس، پلیس، طبقه حاکم و رسانه‌های جریان اصلی در باره این کشتار را افشا و برعلیه خود آنها به کار بگیرد.

در ماه اوت 2012 کارگران معدن شرکت لان مین بخاطر شرایط سخت زندگی کم بود دستمزد، نداشتن برق، آب آشامیدنی و حلبی‌های زنگ زده که سرپوش زندگی‌شان دست به اعتصاب زدند. کارگران اعتصابی خواهان پاسخ کارگران به مطالبه‌های‌شان شدند روسای کارخانه اما در طی 14 روز اعتصاب، کارگران را بایکوت کرده و تلاش کردند که با کمک پلیس، اعتصاب را درهم شکسته  و مانع گسترش آن  به معادن دیگر شوند. بالاخره پلیس در 16 اوت گرد‌هم‌آیی  کارگران در محوطه معدن را به گلوله بست که در نتیجه‌ی آن  34 معدنچی کشته شدند. پس از قتل عام معدنچیان، پلیس، کارفرما، رسانه‌های جریان غالب و کل طبقه حاکم تلاش کردند که ماجرا را وارونه کنند. آنها مدعی شدند که کارگران معدن، پلیس، کارفرما را تحریک و تهدید کرده و بر اثر آن ناخواسته شلیک شده است. کارگردان فیلم با جمع‌آوری اسناد گوناگون و به‌ویژه فیلم هایی که از محوطه معدن و شلیک به کارگران به‌دست آورده بود، نشان داد که پلیس، صاحبان کارخانه، رسانه‌ها و کل طبقه حاکم دروغ می‌گویند و پلیس از نزدیک و عمدا به کارگران شلیک کرده است.

جالب است که بدانیم سریل رامافوزا Cyril Ramaphosa رئیس جمهوری کنونی برزیل از رهبران قبلی اتحادیه‌ها و کنگره ملی جنوبی است که در گذشته نقش مهمی در پیشروی مبارزات کنگره ملی داشت. او هم اکنون از سهام‌داران شرکت لان مین و معادن دیگر و نیز بسیاری از مکدونالدها آفریقای جنوبی است. یعنی از جمله افراد و گروه‌هایی از سیاهان  که در دوره انتقالی توانستند پروسه سازشرا با دیسکورس «بخشش، کمیسیون‌های حقیقت یاب و…» عجین نموده و به پیش ببرند. این لایه باریک از سیاهان با کسب امتیازهای سیاسی و منابع اقتصادی به طبقه حاکم پیوستند. طبقه حاکم در آفریقای جنوبی کنونی  متشکل از اقلیتی از سیاهان و سفید پوستان است که قدرت سیاسی، منابع اصلی سرمایه‌ها و هدایت دستگاه سرکوب  را در دست دارند و در بزنگاه‌های رشد مبارزه طبقاتی کارگران را قتل عام می‌کنند.

مستند (به معدنچیان از نزدیک شلیک می‌شود)  MINERS SHOT DOWN ساخته RehadDesai کارگردان چپ است. دست‌اندرکان، فیلم را در نهادهای اجتماعی، مدارس و اتحادیه‌ به نمایش گذاشتند و هم اکنون نیز از طریق سایت‌ها در دسترس همگان است. این مستند نشان داد که چگونه یک اثر هنری می‌تواند. دیسکورس طبقه حاکم در باره کشتار کارگران را برملا کند.

فیلم به زبان انگلیسی است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.