در باره برآمد نوین جنبش دانشجویی در ده نود/گفتگوی «تارنمای واکاوی سوسیالیستی» با هژیر پلاسچی

موضوع: همراستایی و تفاوت‌های جنبش دانشجویی دهه هشتاد و دهه نود

لینک کوتاه:

https://wp.me/paiHc5-m7

حضورموثر چپ در جنبش دانشجوی، سنت دیرپایی در جامعه ایران است. از دوران سلطنت تا جمهوری اسلامی و از انقلاب ضد فرهنگی تا کشتارخونین دهه شصت، همواره چپ در جنبش دانشجویی نقش برجسته‌ای داشته است. پس از آن نیز شاهد تداوم این سنت در برآمد جنبش دانشجویی دهه هشتاد و سپس برآمد نوین آن از آغاز دهه  نود تا کنون بوده‌ایم. شواهد نشان می‌دهد که جنبش دانشجویی در سال‌های اخیر با سوخت و سازها و خواسته‌هایی نوینی عجین شده که درتاریخ جنبش دانشجویی کم نظیر بوده است. در گذشته این جنبش بیشتر با جنبش آزادی خواهی و  تلاش برای اداره امور دانشگاه گره خورده بود و حضور چپ در آن بیشتر با آرمان خواهی سوسیالیستی تداعی می‌شد و نیز بستری برای جذب فعالین آن به جنبش سیاسی و سازمان‌های چپ بود.

از دهه نود تا کنون جنبش دانشجویی با نشانه‌های دیگری در صحنه سیاسی ظاهر شده است و در کنار طرح خواسته‌هایی در دفاع از آزادی خواهی و اداره دموکراتیک دانشگاه – که پیشینه‌ای طولانی در سنت جنبش دانشجویی دارد –  مبارزه با سیاست‌های نئولیبرالی و بازاری نمودن ساختار آموزشی مبتنی در آن نقش مهمی داشته است. نوعی از مبارزه ضد سرمایه‌داری  که نتیجه پیامد و تغییر شرایط مادی در ساختار آموزشی وکالا شدن دانش است.

دانشجویان چپ و پیشروان آن برای پیوند با جنبش‌های کارگران و زنان و طرح مطالباتی که  هم‌سویی آنها را با جنبش دانشجویی تقویت کند، نقشی پررنگ، مهم و تحسین برانگیز داشته‌اند. شعارهای نظیر «فرزند کارگرانیم کنارشان می مانیم» حضور در مبارزه کارگران هفت تپه، معلمان، برجسته شدن مقابله با سیاست حجاب اجباری و کنترل جنسیتی  رژیم در دانشگاه‌ها و در عین حال اعلام موضع علیه طیف راست و پرو امپریالیسم و سیاست مصادره جنبش‌ها، و … نشانه‌هایی هستند از برآمد نوین چپ در جنبش دانشجویی. از نمادهای دیگر برجسته این جنبش تغییر بافت جنسیتی و حضور پر رنگ زنان است.

«واکاوی سوسیالیستی» تلاش دارد درباره مختصات مهم این دوره از جنبش دانشجویی با فعالین چپ گفتگو کند. این گفتگو در این راستا است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.