فیلم

چگونه یک اثر هنری می‌تواند دیسکورس طبقه‌ی حاکم در باره کشتار کارگران را برملا کند

مستند (به معدنچیان از نزدیک شلیک می‌شود)  MINERS SHOT DOWN ساخته RehadDesai کارگردان چپ در باره کشتار معدنچیان آفریقای جنوبی است که 16 اوت 2012  در محوطه شرکت بریتانیایی لان مین اتفاق افتاد.این مستند توانست دیسکورس، پلیس، طبقه حاکم و رسانه‌های جریان اصلی در باره این کشتار را افشا و برعلیه خود آنها به کار بگیرد.

در ماه اوت 2012 کارگران معدن شرکت لان مین بخاطر شرایط سخت زندگی کم بود دستمزد، نداشتن برق، آب آشامیدنی و حلبی‌های زنگ زده که سرپوش زندگی‌شان دست به اعتصاب زدند. کارگران اعتصابی خواهان پاسخ کارگران به مطالبه‌های‌شان شدند روسای کارخانه اما در طی 14 روز اعتصاب، کارگران را بایکوت کرده و تلاش کردند که با کمک پلیس، اعتصاب را درهم شکسته  و مانع گسترش آن  به معادن دیگر شوند. بالاخره پلیس در 16 اوت گرد‌هم‌آیی  کارگران در محوطه معدن را به گلوله بست که در نتیجه‌ی آن  34 معدنچی کشته شدند. پس از قتل عام معدنچیان، پلیس، کارفرما، رسانه‌های جریان غالب و کل طبقه حاکم تلاش کردند که ماجرا را وارونه کنند. آنها مدعی شدند که کارگران معدن، پلیس، کارفرما را تحریک و تهدید کرده و بر اثر آن ناخواسته شلیک شده است. کارگردان فیلم با جمع‌آوری اسناد گوناگون و به‌ویژه فیلم هایی که از محوطه معدن و شلیک به کارگران به‌دست آورده بود، نشان داد که پلیس، صاحبان کارخانه، رسانه‌ها و کل طبقه حاکم دروغ می‌گویند و پلیس از نزدیک و عمدا به کارگران شلیک کرده است.

جالب است که بدانیم سریل رامافوزا Cyril Ramaphosa رئیس جمهوری کنونی برزیل از رهبران قبلی اتحادیه‌ها و کنگره ملی جنوبی است که در گذشته نقش مهمی در پیشروی مبارزات کنگره ملی داشت. او هم اکنون از سهام‌داران شرکت لان مین و معادن دیگر و نیز بسیاری از مکدونالدها آفریقای جنوبی است. یعنی از جمله افراد و گروه‌هایی از سیاهان  که در دوره انتقالی توانستند پروسه سازشرا با دیسکورس «بخشش، کمیسیون‌های حقیقت یاب و…» عجین نموده و به پیش ببرند. این لایه باریک از سیاهان با کسب امتیازهای سیاسی و منابع اقتصادی به طبقه حاکم پیوستند. طبقه حاکم در آفریقای جنوبی کنونی  متشکل از اقلیتی از سیاهان و سفید پوستان است که قدرت سیاسی، منابع اصلی سرمایه‌ها و هدایت دستگاه سرکوب  را در دست دارند و در بزنگاه‌های رشد مبارزه طبقاتی کارگران را قتل عام می‌کنند.

مستند (به معدنچیان از نزدیک شلیک می‌شود)  MINERS SHOT DOWN ساخته RehadDesai کارگردان چپ است. دست‌اندرکان، فیلم را در نهادهای اجتماعی، مدارس و اتحادیه‌ به نمایش گذاشتند و هم اکنون نیز از طریق سایت‌ها در دسترس همگان است. این مستند نشان داد که چگونه یک اثر هنری می‌تواند. دیسکورس طبقه حاکم در باره کشتار کارگران را برملا کند.

فیلم به زبان انگلیسی است.


«سرزمینی که می‌سوزد»

«سرزمینی که می‌سوزد» روایت‌گر مقاومت مردم فلسطین

کارگردان: درور دایان Dror Dayan

«سرزمینی که می‌سوزد» نام مستندی ساخته درور دایان است. (با زیر نویس فارسی) فیلم   روایت‌گر سرکوب و مقاومت فلسطینی‌های ساکن «نبی‌صالح» است. در شرایطی که ترامپ، میلیاردر مشنگ و خودشیفته‌ای که رئیس جمهور بزرگ‌ترین دولت»دموکراسی»جهان سرمایه‌داری همراه با نتانیاهو قصاب کودکان و مردم فلسطین به آسانی همه قوائد متعارف و معاهده بین‌المللی را زیرپا گذاشته و دامنه دفاع از دولت اشغال‌گر اسرائیل و تهاجم به فلسطینی‌ها را گسترش داده‌اند و شرکای جهانی آنها هم در بهترین حالت به غرو لوندهای بی‌محتوی بسنده کرده و عملا در کنار دولت اسرائیل قرار گرفته‌اند. در شرایط یخ‌زده کنونی تنها ارجاع به سنت مبارزه مردم فلسطین، علیه دولت سرکوب‌گر اسرائیل است که پوچی فرجام این سیاست‌ها را برملا کند. مستند «سرزمینی که می‌سوزد» دقیقا هم کار را می‌کند. روایت سینمایی این مستند، گوشه‌ای از پرده را کنار می‌زند تا سرکوب اسرائیل و مقاومت مردم فلسطین به ویژه حضور پر رنگ نسل جوان آن را بازنمایی کند.‌

«نبی صالح» نام دهکده‌ای فلسطینی است که در جنگ 6 روزه سال 1967توسط  دولت اسرائیل اشغال شد و بسیاری از ساکنین آن به مرور مجبور به ترک آن و کوچ به حاشیه رود اردن شدند تا جایی که جمعیت آن در سال 1982نزدیک به 180نفر شد. «نبی‌صالح» از جمله مکان‌هایی است که همانند حفره‌ای کوچک  در حلقه محاصره ارتش و شهرک سازی‌های نژادپرستانه دولت اسرائیل قرار دارند  و ساکنین آن مدام از طرف صهیونیست‌های اسکان داده شده در این شهرک‌ها، مورد اذیت و آزار و جنگ‌های روحی روانی و مذهبی قرار می‌گیرند.

در سال در سال 2009 ساکنین شهرک یهودی‌نشین هلمیش ( Halamish) که توسط دولت اسرائیل در این منطقه اسکان داده شده‌اند، حملات برنامه‌ریزی شده به بازارهای محلی و باغ های لیمو، آنار، انجیر و… «نبی‌صالح» را سازماندهی کردند. اتیکت قیمت‌ها را در میادین و مناطق فروش سوزانده و برخی از باغ‌های پر میوه را تصرف کردند. این تهاجم سازماندهی شده با مقاومت فلسطینی‌های ساکن «نیی صالح» مواجهه شد. مقاومتی که هر هفته ادامه داشته است. با این‌ که دولت اسرائیل بارها با گلوله و گازهای شیمیایی و انواع مختلف ابزارهای جنگی تظاهرکنندگان را سرکوب کرد اما هرگز نتوانست مقاومت فلسطینی‌ها از جمله نوجوانان و جوانانی  که تنها وسیله آنها پرتاب سنگ بوده را درهم شکند. مقاومت فلسطینی‌های ساکن «نبی‌صالح» با همبستگی بین‌المللی همراه شده و دامنه آن نیز گسترش یافت. در 11دسامبرسال 2011 در مبارزه علیه ارتش اشغال‌گر، مصطفی تمیمی با شلیک گاز اشک‌آور به صورت‌اش پس از انتقال به بیمارستان جان‌باخت. با مرگ او تظاهرات و اعتراضات بیشتر شد و رهبران آن همانند باسم تمیمی Bassem al-Tamimi  نیز دوازده بار دستگیر شدند. با این همه دولت اسرائیل  نتوانست مقاومت فلسطینی‌ها را درهم شکند و بر اثر فشارافکار عمومی بین‌المللی، ناچار شد برای مرگ مصطفی تمیمی به شکل صوری دادگاهی برگذار کند که البته همانند گذشته نتیجه آن از قبل روشن بود: رفع اتهام از سرکوب‌گران.

هم اکنون مردم سرکوب شده فلسطین به شکل همه جانبه‌ای تحت فشار و سرکوب دولت اسرائیل و آمریکا و متحدین‌آنها قرار دارند. دولت‌های مرتجع منطقه نیز اغلب  تحت نام «حمایت از فلسطین» بدنبال منافع سیاسی و گسترش دامنه نفوذ  خود در منطقه و میان فلسطینی‌ها هستند. در جنبش مقاومت نیز  موقعیت نیروهای چپ و مترقی به شدت تضعیف شده  و گردانندگان دولت فلسطین و حماس هر دو  با فساد و سیاست‌های ارتجاعی  در مناطق تحت نفوذ خود، بر دشواری‌ها افزوده‌اند.

در این شرایط حساس، حضور نسل جوان فلسطینی درصف اول مبارزه و مقاومت روزمره آنها علیه دولت اسرائیل امید بخش است. جوانانی همچون (عهد تمیمی) دختر جسوری که تصویرهایش در حال  سیلی زدن بر صورت مامور ارتش سرکوب‌گر اسرائیل در رسانه‌ها انعکاس جهانی داشت. او در این مستند که پیش از این رویداد ساخته شده، نیز حضور دارد.

مستند «سرزمینی که می سوزد» جانبدار و متعهد به مقاومت فلسطینی ها و مردم «نبی صالح»علیه سلطه و سرکوب دولت اسرائیل است. فیلمساز از زوایای مختلف رویدادهای این سال‌ها را به تصویر می‌کشد و با چیره دستی گوشه‌های ناروشن آن را در برابر ما قرار می‌دهد  تا با شرایط زندگی فلسطینی‌های محاصره شده توسط شهرک‌های سازماندهی شده توسط اسرائیل بیشتر آشنا شویم. یک فیلم ساز مترقی و پیشرو با تصویر و بازسازرویدادها می‌تواند کاری انجام می دهد که با هزاران اطلاعیه و نوشته نمی‌توان توضیح داد و این کاری است که کارگران این مستند انجام می‌دهد.

کارگردان: درور دایان متولد سال ۱۹۸۱دربیت‌المقدس است. او تحصیلات سینمایی را در دانشگاه فیلم پوتسدام آلمان و سپس دانشگاه بورنموث انگلستان به پایان رساند و هم‌اکنون در دانشگاه بورنموث انگلستان به عنوان مدرس فیلم و رسانه کار می‌کند.

1- نام اصلی فیلم است EVEN THOUGH MY LAND IS BURNING و این نام برای روانی برگردان فیلم گزین شده است که اغلب سنتی رایج است. برای دریافت زیرنویس فارسی به دکمه     CC در پایین سمت راست کلیپ کلیک کنید.

برای تغییر زیر نویس به زبان فارسی روی cc کلیک کنید


فیلم سینمایی رزمندگان راه آزادی/درباره انقلاب اسپانیا